Svět je plný informací. Sypou se na nás ze všech stran. Také o tom, co je vlastně správné jíst. Jenže fakta se rozchází. Někde si přečtete, že je důležité jíst maso a mléčné výrobky, jinde, že jen rostlinná strava je ta nejlepší, a to buď jen vařená, nebo zas jen syrová apod. Jenže čemu pak věřit?
Já sama jsem v tom tápala léta. Kvůli problémům s trávením jsem vyzkoušela mnohé, i mnohé „extrémní“ směry, od palea, makrobiotiku, raw až po různé formy eliminačních diet. Výsledek? Nic mi nepomáhalo. A já jen začala mít v hlavě pořádný guláš. Tak co je vlastně dobré jíst??? Jak najít východisko?
Po pár letech jsem zjistila, že tuto otázku je třeba si položit jinak, a to…
Každý jsme jiný a neexistuje univerzální strava vhodná pro každého. Každému prostě vyhovuje něco jiného! Podléháme ale různým dogmatům, které se na nás hrnou z médií apod. Když přeci něco tvrdí nějaká známá kapacita, ví o čem mluví a musí to být tak. Ztrácíme svůj selský rozum, svou citlivost k sobě samému. Předáváme zodpovědnost za sebe druhým (a to nejen v jídle). To, co potřebujeme, ve skutečnosti můžeme zjistit jen my samy.
Člověk má oproti jiným živočichům navíc také jednu výhodu. Náš zažívací systém je uzpůsoben tak, že (oproti masožravcům nebo býložravcům) si vlastně můžeme vybrat, co budeme jíst. Je to hodně o nastavení hlavy. Pokud někdo má problém jíst maso, ať ho nejí, kdo ho má rád, nechť ho jí. Často může být jen v našich hlavách, co je a není správné, co nám chutná, co nám dělá dobře. Je tedy na každém, co se rozhodne jíst.
Pokud zařazujete do jídelníčku maso, vyplatí se dbát na jeho kvalitu (nejlépe z volně pasoucích se zvířat), vyhnout se zpracovaným výrobkům, nepřehánět s množstvím.
Kvalita je zásadní i u mléčných výrobků (nejlépe Bio), ani při jejich konzumaci to nepřehánět s množstvím, dát přednost fermentovaným výrobkům, nepoužívat light varianty (často plné cukrů a škrobů), slazené výrobky (raději si doma dosladit ovocem nebo sirupem).
Více se těmto bodům věnuji i ve svém ebooku zdarma. Pokud Vás zajímá, můžete si přečíst ZDE.